Menu główne
Fotograf ślubny – jak go wybrać?
Na stronach internetowych spotykamy wiele poradników dotyczących poszukiwań fotografa ślubnego. Również ja, na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń, stworzyłem poradnik. Porusza on tylko najważniejsze kwestie związane z problemem wyboru, gdyż w grę wchodzą subiektywne odczucia poszukującego. Mam nadzieję, że wskaże on drogę jaką Klient będzie podążał, by dokonać jak najlepszego dla siebie wyboru.
Wybór
Zacznijmy od rozważenia jakie momenty z dnia ślubu są dla Was najważniejsze i które chcielibyście uwiecznić. Obecnie fotografia ślubna nie ogranicza się tylko do wykonania zdjęć z ceremonii ślubnej czy podczas sesji terenowej. Zadomowiły się w kanonie zdjęć ślubnych z powodzeniem reportaże z przygotowań, błogosławieństwa itp. Rzadziej wykonywane są zdjęcia studyjne.
Podsumowując do najpopularniejszych opcji zaliczamy:
-
-
-
Rozpiętość cenowa za usługę jest znaczna, począwszy od 1000 zł do nawet 7000 zł, dlatego warto określić jaką część budżetu możemy przeznaczyć na wynajem fotografa ślubnego.
Kolejnym krokiem jest stworzenie listy fotografów ślubnych. Najszybciej możemy dokonać tego poprzez:
-
-
-
Wyszukujemy fotografów, których prace i styl podobają się nam najbardziej. Rejestrujemy również wszelkie dodatkowe uwagi dotyczące sposobu prezentacji osoby fotografa.
Pamiętajmy abyśmy nie skreślali fotografów za pozorny artyzm czy kiczowatość. Fotografowie muszą dostosowywać się do dynamicznie zmieniających się wymogów rynku. To co dla niektórych jest kiczem, innym się bardzo podoba. Być może „kicz” był pomysłem Pary, a fotograf prezentując tego typu prace pokazuje, że potrafi się odnaleźć w każdych warunkach i sprostać wyzwaniom.
Po przejrzeniu prac wybieramy najlepiej kilku, maksymalnie kilkunastu fotografów z którymi się kontaktujemy. Przedstawiamy nasze potrzeby podając termin i miejsce ślubu, zakres usługi, ilość zdjęć, fotoksiążek czy albumów. Na tej podstawie fotograf ślubny będzie mógł przygotować ofertę. Po zaakceptowaniu 2 – 3 najlepszych ofert umawiamy się na spotkanie z fotografem/fotografami. W ten sposób przekonamy się czy da się z nim bezkonfliktowo współpracować, czy jest osobą otwartą, komunikatywną itp. Warto dowiedzieć się czy fotograf ma zapasowy sprzęt i ewentualnie ma zastępcę, którego mógłby przysłać w przypadku działania sił wyższych typu kradzieży, wypadku itp. Warto również poprosić fotografa o przyniesienie na spotkanie 1-
W czasie spotkania warto również zapytać o propozycje plenerów ślubnych oraz zaproponować swoje pomysły.
Przy podpisywaniu umowy warto omówić jakie sceny są dla Wasz szczególnie ważne. Na jakie osoby prócz Was ma zwracać szczególna uwagę itp.
A może zaoszczędzimy i znajomy zrobi nam zdjęcia?
Niezręcznie mi o tym pisać bo sam jestem fotografem ślubnym, ale zdjęcia ślubne to często jedna z ważniejszych pamiątek jakie zostają nam na całe życie. W taki dzień wydaje się, że warto zainwestować w profesjonalistę, który ma odpowiedni sprzęt, umiejętności i doświadczenie. Bo czy aparat znajomego to sprzęt nadający się do fotografii ślubnej? Czy dysponuje wystarczająco jasnymi obiektywami? Czy fotografował kiedykolwiek ślub, wie gdzie i jak się ustawić. Czy ma legitymację uprawniającą do fotografowania w kościele? Czy ma wiedzę oraz odpowiednie oprogramowanie do edycji zdjęć? A co się stanie jak zepsuje mu się aparat w trakcie uroczystości? A może po prostu zrobił ciekawe zdjęcia z wycieczki i wydaje Wam się, że zrobi też poprawne z ceremonii ślubnej? Musicie odpowiedzieć sobie na pytanie jakiej pamiątki ze ślubu oczekujecie i jakiej jakości wymagacie. Pamiętajcie, że zdjęć ze ślubu nie da się powtórzyć.